Podatek Belki, czyli rozliczenie PITu 38

Posted by on gru 13, 2012 in O podatkach 2013 | 0 comments

Zyski i straty ze sprzedaży papierów wartościowych trzeba uwzględnić w zeznaniu podatkowym. Wszyscy podatnicy, którzy płacą podatek kapitałowy, muszą złożyć swój PIT do 30 kwietnia 2012 roku.

Kogo dotyczy PIT38?

Podatek kapitałowy płacą podatnicy, którzy w 2011 roku odnieśli dochody z tytułu:
  • zbycia: - udziałów w spółkach - papierów wartościowych
  • objęcia udziałów w spółkach
Na deklaracji PIT-38 należy wykazać dochody i straty ze sprzedaży instrumentów finansowych. Małżonkowie nie mogą rozliczyć się na nim wspólnie – każdy składa swój formularz. Nie ma też możliwości odliczenia ulg podatkowych.

Co to jest PIT 8c?

Każdy inwestor powinien otrzymać od swojego biura maklerskiego informację PIT 8c, na podstawie której wypełni formularz podatkowy PIT38 za 2012 rok. Druk informacyjny zawiera dane dotyczące przychodów z poprzedniego roku podatkowego i kosztów ich uzyskania.

Stawka podatku o dochodów kapitałowych

Podatek giełdowy zawsze wynosi tyle samo i nie jest progresywny. Niezależnie więc od wysokości zysków, podatnik musi zapłacić 19%. Ważne jest też to, że nie ma żadnego kwoty wolnej od podatku. Podatek giełdowy jest płacony tylko raz w roku, przy okazji rozliczenia rocznego na PIT38 – w ciągu roku nie ma żadnych dodatkowych zaliczek.

Jak rozliczyć podatek kapitałowy na PIT-38?

Formularz, na którym należy rozliczyć dochody kapitałowe nie wymaga kwalifikowanego podpisu. Można go więc złożyć przez internet, korzystając z systemu e-deklaracje. Program PIT pozwala na wypełnienie tego druku podatkowego. Dzięki opcji pomocy, która dokładnie wskaże, jak rozliczyć PIT-38 2012, można usprawnić rozliczenie podatku. Aplikacja rozliczeniowa pozwala na drukowanie wypełnionej deklaracji dla tych, którzy nie mają jeszcze przekonania do elektronicznego zeznania.

Ważne informacje o PIT-2012

Data 30 kwietnia jest ostatecznym terminem rozliczenia rocznego i nie warto składać formularzy po czasie. Kara grzywny zależy od wysokości niezapłaconego podatku. Każdy błąd rachunkowy, literówki i rozliczenie na nieaktualnych formularzach należy naprawić w korekcie.
Do kiedy PIT upo 2012 ekorekta PIT korekta PIT Terminy PIT 2013 pit 36 pit 28 PIT online druki program pity 2012 program do pit

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>