Studenci kontra podatek

Posted by on lut 18, 2013 in PIT 37 | 0 comments

Większość osób uczących się pobiera pieniądze od rodziców lub dzięki stypendiom. Czy te kwoty ulegają opodatkowaniu?

Kwota wolna od podatku

W wypadku, gdy zarobiłeś pieniądze dzięki uczciwej pracy, musisz rozliczyć się z podatku. Wypełniasz wtedy druk PIT i wysyłasz do urzędu. Jeśli nie przekraczasz kwoty wolnej od podatku, czyli 3089zł, ominie Cię płacenie podatku, ale i tak musisz wysłać PIT.

Za które stypendia nie płacisz podatku

Nie obowiązuje Cię na szczęście podatek od stypendiów naukowych i za wyniki w nauce, wyznaczanych przez  ministerstwo. Kiedy otrzymujesz stypendium z innych państw, dostosowywujesz opodatkowanie ich według tamtejszego prawa. Nie jest opodatkowane zarówno stypendium socjalne, dla osób niepełnosprawnych, naukowe, dopłaty do posiłków i zapomogi.

Co to jest studencki dochód?

Drogi studencie. W związku z obowiązującym prawem, jeśli osoba fizyczna otrzymuje dochód, musi zapłacić podatek. Dochód to korzyść materialna pochodząca z działalności takich jak praca, działalność gospodarcza, własne inicjatywy itd. Doliczyć do tego trzeba przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło, stypendia sportowe. W takich wypadkach musisz rozliczyć się z podatku wypełniając formularz PIT 37.

Podatek dosięga stypendia od organizacji

Powinieneś zainteresować się formularzem PIT jeśli otrzymujesz stypendium od samorządów i organizacji pozarządowych. Kwoty wychodzące poza 380zł ulegają opodatkowaniu. Studenci, jak wszyscy obywatele pracujący, są w stanie przeprowadzić swoją deklarację korzystając z takich udogodnień, jak PIT 2012 online, Program PITy 2012/2013.
Do kiedy PIT upo 2012 ekorekta PIT korekta PIT Terminy PIT 2013 pit 36 pit 28 PIT online druki program pity 2012 program do pit

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>