Dawniej od komina – dziś od pielgrzyma?

Posted by on lut 15, 2013 in Ciekawostki | 0 comments

To chyba niemożliwe, by chrześcijanie chcący odwiedzić klasztor jasnogórski musieli uiszczać opłatę od przebywania w świętym miejscu? A wiesz, że przed wojną w Polsce byłbyś zmuszony zapłacić akcyzę od oleju mineralnego lub zapalniczki?

Podatek od pielgrzymki?

Bardzo często kolejne plany posłów wydają się być tak pozbawione sensu, że nikt nie sądzi, by mogły w praktyce zostać włączone do obowiązujących przepisów. Brak reakcji większości przyczynia się do tego, że te koncepcje zostają urzeczywistnione. W zeszłym roku w Częstochowie wymyślono na poważnie plan nałożenia na wiernych podatkiem od modlitwy. Innymi słowy – chodzi o opodatkowanie pobytu katolików na Jasnej Górze zgodnie z przepisami, na jakich w kurortach turystycznych nakladana jest opłata klimatyczna. Człowiek odwiedzający Sanktuarium Matki Boskiej, musiałby to uwzględnić wypełniając np. e-PIT 11.

Przeliczamy pieniądze ponad podziałami czasu!

Jeżeli porównujemy absurdy fiskalne z dawnych czasów ze współczesnymi, można jeszcze zwrócić uwagę na przelicznik wartości przedwojennej akcyzy. Złotówka z okresu międzywojennego odpowiadała mniej więcej 10-u złotym teraz. W konsekwencji piwo było dzięki akcyzie droższe o złotówkę, a talia kart – nawet o 100 zł.

Opłaty w Polsce przedwojennej

Kraj w każdej epoce znajdował ekscentryczne sposoby, aby zasysać środki finansowe do swojego własnego pożytku. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, że nieco ponad pół wieku temu fiskus potrafił pobierać akcyzę od takich rzeczy, jak piwo, cukier, oleje mineralne, napoje winne, drożdże, zapalniczki, karty do gry oraz kwas octowy? Brzmi to dziwnie, a mimo to tak było w Polsce przed wojną.

Początki fiskusa na ziemiach polskich

Rozliczenia towarzyszyły obywatelom od zarania państwowości. Pierwsze daniny dla rządzących kronikarze odnotowywali już za Piastów. Czy dzisiaj cokolwiek mówią Ci słowa takie, jak poradlne lub podymne? Pierwsze, wg. Jana Długosza, było opłatą od każdego łanu zboża. Drugie zaś zarządzono już w XVII wieku jako opłatę od domu – czyli inaczej – podatek od każdego komina. 

Jak uważasz – lepiej było płacić podatki w średniowieczu? Czy może jednak XXI wiek ma swoje zalety? :D

Do kiedy PIT upo 2012 ekorekta PIT korekta PIT Terminy PIT 2013 pit 36 pit 28 PIT online druki program pity 2012 program do pit

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>