Ulga internetowa

Posted by on gru 13, 2012 in O podatkach 2013 | 0 comments

Internet jest bardzo chętnie odliczany w zeznaniach rocznych. W PITach 2012 ulga internetowa zyska jeszcze większą popularność, bo skorzystają z niej także użytkownicy internetu bezprzewodowego.
Użytkowników Internetu ciągle przybywa, dodatkowo coraz popularniejszą formą zatrudnienia jest praca zdalna, która nie byłaby możliwa bez połączenia z Siecią. Zainteresowanie ulgą na Internet wcale nie dziwi, więc może Ty też uwzględnisz ją rozliczając PIT 2012? Kwota, którą można zyskać, odliczając ulgę internetową, to nawet 760 zł.

Kogo dotyczy ulga internetowa w rozliczeniu PIT 2012?

Wszyscy użytkownicy Internetu w zeznaniu podatkowym mogą odliczyć ulgę na Internet, pod warunkiem, że potrafią to odpowiednio udowodnić. Do tej pory jako jedyny dowód służyła faktura VAT, a w PITach 2012 wystarczy np. potwierdzenie bankowe. Ważne, żeby dokument zawierał:
  • dane abonenta i kwotę opłat,
  • rodzaj usługi (wyszczególnienie, że jest to opłata za Internet).
Dzięki zmianom w rozliczeniu ulgi na Internet od tego roku obejmuje ona także użytkowników internetu bezprzewodowego. Do tej pory do ulgi internetowej uprawniało korzystanie z Sieci tylko w miejscu zamieszkania, a wypełniając PIT za 2011 r., nie musisz już tego uwzględniać.

Ulga internetowa a wspólnie robione opłaty

Jeśli jesteście małżeństwem i wspólnie płacicie rachunki, to warto zapamiętać, żeby na dokumencie potwierdzającym wydatki na Internet znalazły się wasze nazwiska (nie tylko nazwisko męża). Wtedy każde z was może odliczyć od dochodu ulgę internetową na swoim druku PIT i zyskać nawet 760 zł przy rozliczeniu podatku za 2011 r.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o uldze internetowej w rozliczeniu PIT 2012?

Ulga na Internet dotyczy tylko wydatków z tytułu opłat abonamentowych. Nie można odliczyć kosztów związanych z serwisowaniem łącza. Kolejną ważną informacją, którą dobrze zapamiętać, jest to, że przy korzystaniu z łączonej usługi, np. telewizja cyfrowa i Internet do ujęcia ulgi internetowej konieczne jest wyszczególnienie opłat właśnie z Internet. Bez tego w swoim zeznaniu podatkowym w 2012 roku nie da się odliczyć ulgi internetowej!

Jak rozliczyć ulgę internetową?

Do rozliczenia ulgi za Internet, oprócz podstawowego druku PIT (np. PIT-37), potrzebny jest też załącznik PIT/O. Używając tego druku, bez problemu można odliczyć większość ulg.
Do kiedy PIT upo 2012 ekorekta PIT korekta PIT Terminy PIT 2013 pit 36 pit 28 PIT online druki program pity 2012 program do pit

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>