Rozliczenie PIT 37

Posted by on gru 13, 2012 in O podatkach 2013 | 0 comments

Termin rozliczenia rocznego mija 30 kwietnia 2012. Nie wszyscy jeszcze mają pomysł na to, jak rozliczyć PITy. Poniżej kilka informacji o najpopularniejszym druku podatkowym.
Najczęściej wypełniana deklaracja podatkowa to PIT-37. Faktycznie dotyczy sporej grupy podatników. Rozliczają się z jej użyciem wszyscy:
  • zatrudnieni w Polsce
  • pracujący na umowę o dzieło, zlecenie i o pracę
  • stypendyści
  • renciści i emeryci
Wypełniający ten formularz rozliczają się według skali podatkowej i nie prowadzą pozarolniczej działalności gospodarczej.

Jak rozliczyć najpopularniejszą deklarację PIT?

Druk PIT37 wypełnia się w oparciu o PIT-11, czyli informację od pracodawcy. Taki formularz każdy pracownik powinien otrzymać do końca lutego. Gdyby jednak ta informacja nie została dostarczona, podatnik i tak musi złożyć terminowo zeznanie podatkowe, żeby uniknąć kary. Programy do PITów to już właściwie typowe narzędzia pomocy. Wiele gazet dodaje je do swoich wydań specjalnych. W internecie też można pobrać kilka wersji aplikacji rozliczeniowych. Rozliczenie PIT-37 w programie jest bardzo łatwe, ze względu na opcję pomocy, która kieruje całym procesem wypełniania. Kalkulator podatkowy pomaga w obliczeniach i zapobiega błędom rachunkowym. Podstawowe formularze podatkowe można bez kwalifikowanego e-podpisu złożyć drogą elektroniczną. To najszybszy sposób na złożenie PIT i coraz popularniejszy (w styczniu skorzystało z niego prawie 1500 000 osób).

PIT-37 i ulgi podatkowe

Rozliczenie na tej deklaracji podatkowej może być bardzo korzystne. Podatnicy mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem i z dzieckiem. Formularz pozwala na uwzględnienie najważniejszych ulg podatkowych. Ulga prorodzinna dotyczy wszystkich rodziców i opiekunów prawnych, a w t PIT-2012 obejmuje także rodzinne domy dziecka. Wszyscy, którzy mają prawo do ulgi na dzieci, mogą odliczyć od podatku nawet 1112,04 zł. Ulga internetowa też jest ujmowana bardzo często, ale w tym roku wypełniający PIT37 skorzystają z niej po raz ostatni. Rząd zapowiedział jej likwidacje. Jednak jeszcze tym razem można odliczyć od dochodu nawet 760 zł.

Zmiana identyfikatora podatkowego

W tegorocznym rozliczeniu podatkowym osoby fizyczne zamiast dotychczasowego numeru NIP wpisują PESEL. Wszyscy, którzy wypełniają PIT37 formularz muszą o tym pamiętać. Pomyłka będzie wymagała korekty.  
Do kiedy PIT upo 2012 ekorekta PIT korekta PIT Terminy PIT 2013 pit 36 pit 28 PIT online druki program pity 2012 program do pit

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>