Kto musi wypełnić PIT 28?

Posted by on sty 9, 2013 in O podatkach 2013 | 0 comments

PIT 28 został opracowany wyłącznie  dla przedsiębiorców, podobnie jak PIT 36 oraz PIT 36l. Przede wszystkim, formularz 28 różni się od pozostałych druków zmienną stawką opodatkowania w zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej. Pragniesz wiedzieć więcej o PIT 28?    Przeczytaj artykuł o podatku ryczałtowym.

Pamiętaj o terminie PIT 28!

Deklarację PIT 28 musisz złożyć do 31 stycznia 2012 roku. Do 20 stycznia 2012 roku w Urzędach Skarbowych powinni pojawić się z odpowiednim oświadczeniem podatnicy, którzy mają pozarolniczą działalność gospodarczą i którzy wybrali rozliczenie przy pomocy druku 28. W tym samym terminie powinni również zjawić się podatnicy, którzy chcą zrezygnować z opcji PIT 28. Podatnicy, którzy nie zrezygnowali z PIT 28 na czas, będą nadal nim objęci w następnym roku podatkowym. Warto pamiętać, aby nie mylić PIT 28 z PIT 38. To zupełnie inne formularze. 

Jaka stawka dla ryczałtowców?

W tym wypadku nie ma jednej, określonej z góry stawki podatku. Wszystko zależy od rodzaju wykonywanej działalności gospodarczej, a wysokość opodatkowania może wahać się od 3% do 20%.

Dla kogo PIT 28?

Jest to druk dla osoby, która rozlicza uzyskane przychody z całego roku podatkowego. Deklaracja podatkowa PIT 28 została opracowana dla tych, którzy:
  • mieli w ubiegłym roku podatkowym pozarolniczą działalność gospodarczą indywidualnie lub pod postacią spółki cywilnej osób fizycznych oraz spółki jawnej osób fizycznych.
  • wcześniej zadeklarowali w urzędzie Skarbowym chęć  rozliczania podatku na zasadzie ryczałtu.
  • osiągnęli dochody z tytułu dzierżawy, poddzierżawy, najmu, podnajmu.
Deklaracja PIT 28 to najszybsze ze wszystkich rozliczeń. W kolejnych terminach wypełniane są PIT 38 i pozostałe druki. Trzeba zatem uważać by nie przegapić ważnych dat. Eksperci zalecają błędne, ale punktualne wysłanie PITów – pomyłka kosztuje mniej niż spóźnienie.
Do kiedy PIT upo 2012 ekorekta PIT korekta PIT Terminy PIT 2013 pit 36 pit 28 PIT online druki program pity 2012 program do pit

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>