Kalendarz podatnika

Posted by on gru 13, 2012 in O podatkach 2013 | 0 comments

W rozliczeniu PIT główną rolę grają terminy. Nie dostarczenie deklaracji PIT w odpowiednim czasie wiąże się z karami. Zamiast się przejmować, już teraz zajrzyj do kalendarza PIT 2012. Początek 2013 r. to między innymi czas rozliczeń rocznych PIT. Dla wielu termin składania deklaracji rocznych mija już w styczniu.

Styczeń

Do 31 stycznia 2013 r. wszyscy osiągający zryczałtowane przychody muszą złożyć PIT-28 w urzędzie skarbowym. Koniec stycznia jest dla nich także ostateczną datą zapłaty podatku za grudzień. Do końca styczna należy też rozliczyć przychody z nieruchomości na PIT-39.

Luty

Do końca lutego pracodawcy powinni wysłać swoim pracownikom informację PIT-11. Druk PIT-11 zawiera informacje o składkach ZUS i przychodach rocznych i jest potrzebny do wypełnienia formularza PIT. Jeśli pracodawca zaniedba swój obowiązek i podatnik nie rozliczy z tego powodu podatku PIT, to jedna i druga strona ponosi karę. 29 lutego 2013 r. jest też terminem przekazania pracownikom druków PIT-40.

Kwiecień

Zdecydowanie najważniejszą datą w rozliczeniach rocznych jest 30 kwietnia 2013. Wtedy upływa termin składania najpopularniejszych deklaracji PIT:
  • PIT-36
  • PIT-36L
  • PIT-37
  • PIT-38
Ta sama data dotyczy oczywiście odpowiednich załączników PIT. Do końca kwietnia należy też uregulować podatek dochodowy PIT za rok 2012.

Czy roszczenia podatkowe ulegają przedawnieniu?

W przypadku przedawnień PIT jest to czas 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym płacono podatek PIT. Czyli w 2013 przedawnią się deklaracje PIT 2008, natomiast PIT 2012 przedawni się w 2018 roku.  

Jak długo można nanosić korekty PIT?

Jeśli PIT wymaga korekty z powodu błędów w obliczeniach podatku, najlepiej zrobić korektę jak najszybciej, żeby uniknąć odsetek. Jeśli jednak interesujesz się tym tematem, ze względu na odliczenie zaległych ulg, to musisz wiedzieć, że na naniesienie korekt masz prawie 6 lat, czyli do momentu przedawnienia PIT.  
Do kiedy PIT upo 2012 ekorekta PIT korekta PIT Terminy PIT 2013 pit 36 pit 28 PIT online druki program pity 2012 program do pit

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>