Przekaż 1% podatku

1% podatku to raczej niewielka kwota, ale ma wielką wartość, jeśli przekażesz ją najbardziej potrzebującym. Statystyki ujawniają, że Polacy najchętniej przekazują 1% dochodu organizacjom pomagającym dzieciom.

Każdy obywatel może przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego, a więc zamiast do państwowego, złodziejskiego portfela, tym, którzy nie mają ani grosza. Ciągle jest zbyt mało Robin Hoodów w naszym społeczeństwie, a powodów można szukać w zbiorowej nieświadomości, pozostaje jednak liczyć na to, że większa liczba informacji zmieni ten stan.

Kto może przeznaczyć 1% podatku na OPP?

W rozliczeniu PIT 2012 1% podatku może oddać podatnik:

  • opodatkowany ryczałtem
  • podatku dochodowego od osób fizycznych
  • rozliczający się samodzielnie na PIT-37 – emeryt lub rencista.
  • prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą (podatek liniowy i skala podatkowa)

Jak przekazać 1%?

Kwotę 1% podatku można przekazać na formularzach PIT: 28, 36, 36L, 37, 38 i 39. Koniecznie trzeba wpisać poprawnie numer KRS wybranej organizacji (można go znaleźć na liście OPP) i kwotę w wysokości dokładnie 1% podatku. Można też wyrazić zgodę na przekazanie swoich danych obdarowanej fundacji i wpisać dokładny cel, na który przeznaczamy kwotę podatku.

Jeśli 1% podatku jest dla Ciebie nowością, przejrzyj listę organizacji pożytku publicznego i przekaż w PIT 2012. W razie wątpliwości przy wypełnieniu rubryk, zdaj się na PIT 2012 Program, który podpowie, jak oddać 1% podatku.

Komu warto oddać 1% podatku?

Lista organizacji pożytku publicznego, którym można przekazać 1% podatku znajduje się na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. OPP nie mogą wiązać się z przemysłem tytoniowym, spirytusowym, paliwowym ani elektronicznym.