Charakterystyka PIT-38

Posted by on sty 8, 2013 in Formularze PIT, PIT 38 | 0 comments

Pit-38 to formularz przeznaczony dla tych podatników, którzy grają na giełdzie i zyskują z tej racji przychody. Jeśli jesteś jednym z nich, znajdziesz w tym artykule przydatne informacje.

Do końca kwietnia 2013 roku trzeba rozliczyć się z fiskusem i złożyć deklarację podatkową za rok poprzedni. Duża część podatników dokona tego korzystając z formularza PIT-37, jako najpowszechniejszego, ale gracze giełdowi powinni skupić się na PIT-38.

Kto musi wypełniać PIT-38?

PIT-38 powinni wypełnić ci podatnicy, którzy w roku 2012 pozyskali dochody z uwagi na sprzedaż papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych, udziałów w spółkach posiadających osobowość prawną.

PIT-38 także dla zyskujących udziały

PIT-38 powinni wypełnić również ci podatnicy, którzy uzyskali przychody od wzięcia udziału w spółkach mających osobowość prawną lub wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład w formie niepieniężnej w innej formie niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Jak należy wypełnić PIT-38

Tak, jak wszystkie inne formularze, formularz PIT-38 można wypełnić metodą tradycyjną, pobierając druk z urzędu skarbowego, albo skorzystać z e-deklaracji i komputerowego programu PIT 2012, dostępnego w Internecie za darmo. Program PIT 2012 ma wszystkie potrzebne formularze i informacje pomagające wypełnić deklaracje.

Podatek nieprogresywny a PIT-38

Trzeba pamiętać, że PIT-38 jest określony podatkiem nieprogresywnym, czyli stałym, o wysokości 19%. W związku z tymPIT-38 nie posiada kwoty wolnej od podatku.

Kres wysłania PIT-38 nie różni się od PIT-37. Należy pamiętać, że ostateczny termin złożenia deklaracji podatkowej w urzędzie lub wysłania jej przez Internet, to 30 kwietnia 2013. W wypadku przekroczenia tego terminu ma miejsce kara.

Do kiedy PIT upo 2012 ekorekta PIT korekta PIT Terminy PIT 2013 pit 36 pit 28 PIT online druki program pity 2012 program do pit

Zostaw swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>